Po dolgih počitnicah smo se veseli vrnili v šolo. Ob tem pa ne smemo pozabiti na varnost v cestnem prometu. Kljub temu, da moramo za varnost otrok paziti zlasti vozniki, je pomembno, da otroci dobro poznajo najpomembnejša pravila za varno pot v šolo.

V okviru projekta Policist Leon svetuje nas je že v petek 3. 9. 2021 obiskal gospod Peter Čeplak s Policijske postaje Tolmin. Z namenom ozaveščanja o varnosti otrok v cestnem prometu smo se pogovorili, kakšno je pravilno vedenje v prometu ter kakšne so možne nevarnosti.

Z učnim sprehodom smo nato pravila preizkusili in ponovili znanje. V spremstvu policista smo prečkali prehod pri občini, tako da smo previdno prečkali cesto na prehodu, ko smo se prepričali, da so se vsa vozila ustavila.

Za prometnovarnostno vzgojo otrok skrbimo vsi! Bodimo zgled s svojim vedenjem in poskrbimo, da so otroci opremljeni z znanjem in tudi tako, da bodo vidni.

Oglejte si nekaj nasvetov policistov za varnejšo pot v šolo ter nekaj utrinkov z našega srečanja.

Najpomembnejša pravila, ki jih morajo otroci poznati za varno pot v šolo in domov:

• Cesto lahko prečkajo samo na prehodu za pešce in pri zeleni luči na semaforju za pešce v primeru semaforiziranih prehodov.
  • Na svoji poti naj uporabljajo označene ali semaforizirane prehode za pešce, nadhode oziroma podhode.
  • Pred prečkanjem ceste se morajo prepričati, ali imajo prosto pot (pogled na levo, desno in še enkrat levo).
  • Pravilno morajo hoditi po pločniku ali ob robu ceste, kjer ni pločnika.
  • Ne smejo nenadoma stopiti na cesto.
  • Ne smejo se igrati na pločniku.
  • Pri hoji naj bodo opremljeni s kresničko.
  • Za vožnjo s kolesom naj uporabljajo kolesarsko stezo.
  • Kolo naj vozijo počasi in previdno, s kolesarskim izpitom in na pravilno opremljenem kolesu.
  • Uporabljati morajo kolesarsko čelado. To po novem velja za vse voznike in potnike na kolesu, do dopolnjenega 18. leta starosti.
  • Med vožnjo z vozilom pa morajo biti pripeti z ustreznim zadrževalnim sistemom.

Vir: Nasveti policistov za varnejšo pot v šolo in domov. (b. d.). https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/policija-za-otroke/projekt-varna-pot-v-solo