V letošnjem šolskem letu je Osnovna šola na področju kemije uspešno sodelovala z Gimnazijo Tolmin. Pri tem je pomembno vlogo odigral laborant Jernej Podgornik, ki je s svojo strokovno podporo in pomočjo omogočal nemoteno izvedbo eksperimentalnega dela v gimnazijskem laboratoriju.
Z učenci smo med poukom, kadar so imeli na urniku predvidene laboratorijske vaje, večkrat obiskali gimnazijski laboratorij. Tam so učenci lahko delali v parih, kar je omogočilo aktivno vključenost vsakega učenca pri praktičnem delu. Takšen način dela spodbuja sodelovanje, natančnost, samostojnost ter odgovornost, hkrati pa učencem omogoča boljše razumevanje kemijskih vsebin skozi neposredno izkušnjo.
Praktično delo pri pouku kemije je eden bistvenih elementov sodobnega poučevanja, saj omogoča povezovanje teoretičnih znanj z eksperimentalnim delom in vsakdanjimi pojavi. Prav zato je dostop do ustrezno opremljenega laboratorija izjemno pomemben, saj v matični učilnici takšne oblike dela pogosto ni mogoče izvesti v enaki meri.
Učenci so bili nad tovrstnim načinom dela zelo zadovoljni, saj so pridobili več praktičnih izkušenj, več priložnosti za aktivno sodelovanje ter globlje razumevanje učne snovi. Sodelovanje z gimnazijo se je tako izkazalo kot izjemno koristno in dragoceno za kakovost pouka kemije.
Ob tej priložnosti se iskreno zahvaljujem laborantu Jerneju Podgorniku ter Gimnaziji Tolmin za vso pomoč, podporo in odprtost za sodelovanje, ki je pomembno prispevalo k uspešni izvedbi praktičnega pouka in obogatitvi učnih izkušenj naših učencev.
Mirjam Bizjak
