Select Page
Ker so se med našimi učenci  pojavile gliste, vam v nadaljevanju pošiljamo navodila, kako ravnati v primeru okužbe.

Opis bolezni:

Podančice so najpogostejši parazit, ki ga najdemo pri otrocih. Gre za približno 10 mm dolge in slab milimeter debele glistice, ki se naselijo v črevesju. Človek je njihov edini znani gostitelj. Okužba se prenaša zaradi slabe higiene rok, saj tako prenesemo jajčeca glist iz predela okoli zadnjika v usta. Okužimo se lahko tudi preko predmetov – igrač, kljuk in podobno. Jajčeca podančic lahko ostanejo v okolju kužna do 3 tedne.

Okužba s podančicami se ne prenaša z domačih živali, saj je človek edini gostitelj.

Okužba s podančicami pogosto ostane spregledana, oziroma podančice slučajno opazimo v blatu.

Najpogosteje nas na to okužbo opozori srbečica okoli zadnjika, ki je najbolj izrazita ponoči in zjutraj. Otroke srbenje lahko ponoči tudi zbuja. Nekateri otroci tožijo zaradi bolečin v trebuhu, pri deklicah pa podančice lahko zaidejo tudi v nožnico in povzročijo vnetje z izcedkom. Okoli zadnjika lahko vidimo opraskanine zaradi srbenja.

Zdravljenje in preprečevanje:

Zdravi se z zdravili, ki jih predpiše zdravnik.

1.  Na kratko pristriči nohte.

2.  Umivanje okrog danke in umivanje rok (z milom in krtačko!) po opravljeni potrebi.

3.  Umivanje rok (z milom!) pred jedjo.

4.  Pred spanjem-umijemo okrog črevesne odprtine, namažemo z mazilom proti srbenju.

5.  Perilo in posteljnino redno menjamo ter peremo na visoki temperaturi.

6.  Dnevno čiščenje stranišča, kljuk z razkuževalnim sredstvom.

7.  Posesati kavč ter tepihe, oprati igrače.

Za invalide