V sredo smo odšli na ekskurzijo. Z avtobusom smo se odpeljali do Livka, od tam pa odšli peš na Jevšček. Ogledali smo si Nježno hišo. V njej je večino svojega življenja živela Jožefa Matelič – Pepa. Že kot otrok je garala in skrbela za mamo na postelji. Tik pred vojno se je, stara komaj 20 let, poročila s sosedom Alojzom Zabreščakom – Gočinom. Kmalu po poroki so Alojza vpoklicali in na hitro je postala vdova. Odela se v črno in tako ostala do svoje smrti.

O Nježni hiši sta nam veliko povedali gospa Sonja, ki je bila do svoje poroke soseda z Jožefo Matelič – Pepo in učiteljica Zalka, ki je učila na Livku.

Hiša je obnovljena in prikazuje nekdanji način življenja na Livškem. V notranjosti hiše je restavrirana črna kuhinja, izba s pečjo z žganimi glinenimi pečnicami, mizo in skrinjo ter dve sobi s posteljo. V kleti so svinjak in kokošnjak z leso in ohranjenim koritom ter prostor za shrambo orodja.

Hiša je grajena z lokalnim kamnom in prekrita s slamo. Za hišo pa je z leso ograjen zeliščni vrt. Na podstrešju hiše so razstavljene Krivopete, očarala nas je tudi pripoved o njih.

Po ogledu smo se mimo Avse vrnili nazaj na Livek. Ogledali smo si še zunanjost Livške cerkve ter notranjost nekdanje osnovne šole.

Preživeli smo prečudovit dan. Ne samo zaradi znamenitosti, ki smo si jih ogledali, ampak tudi zaradi prečudovite narave in razgleda na okoliške hribe ter gore.

učiteljice 3. razreda