UNESCO

Naša šola ima v šolskem letu 2020/2021 status kandidatke za vključitev v mrežo UNESCO šol. (krajše ASPnet) Mreža je nastala leta 1953 z namenom spodbujanja izobraževanja v skladu s cilji in dejavnostmi OZN. Danes povezuje več kot 11000 izobraževalnih ustanov iz 181 držav.

Slovenija je del te mreže postala leta 1993, ko je bila v mrežo sprejeta OŠ Cirila Kosmača iz Pirana zaradi svoje vloge pri sprejemu beguncev iz Jugoslavije.

Sodelujoče šole si prizadevamo slediti UNESCOVIM CILJEM:

1. Uveljaviti kulturo miru in nenasilja.
  2. Ohraniti naravno in kulturno dediščino našega skupnega doma- planeta Zemlja.
  3. Skrb za osebnostni razvoj vsakega posameznika.

Delo šol, ki smo kandidatke za včlanitev v mrežo, temelji na štirih DELORSOVIH NAČELIH za 21. stoletje:

1. steber: Učiti se, da bi vedeli!
  2. steber: Učiti se delati!
  3. steber: Naučiti se živeti skupaj!
  4. steber: Učiti se biti!

Naša šola bo sledila smernicam delovanja ASPnet z obeležitvijo mednarodnih dni ter s sodelovanjem v projektih drugih šol.

Šolski koordinator: Melita Drol
e- mail: os.tolmin@guest.arnes.si

__________________________________________________________________________________________________________

MEDNARODNI DNEVI

8. MAREC – MEDNAROSNI DAN ŽENA

8. marec je mednarodni dan žensk, ki ga od leta 1917 praznujemo v številnih državah sveta.

Tudi na naši šoli smo učencem predstavili pomen tega praznika. Učenci na razredni stopnji so izdelali darilce za mamico ali ji napisali voščilo.

22. MAREC – SVETOVNI DAN VODA 2021: CENIMO VODO

Svetovni dan voda, ki ga obeležujemo vsako leto 22. marca, je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) leta 1993 razglasila, da bi opozorila svetovno javnost na pomen vodnih virov in na nujnost dobrega gospodarjenja z njimi.

Foto: Zalka Uršič

Letošnja nosilna tema svetovnega dneva voda je namenjena ozaveščanju o globalni vodni krizi in pomanjkanju čiste vode.

Tudi naša šola se je pridružila mnogim, ki so prepoznali, kako pomembna je voda za vsakega posameznika in lokalno okolje. Učenci so razmišljali o pomenu vode, izdelali so plakate, slikali, raziskovali in na glas povedali, kaj jih moti, skrbi in vedno znova očara, ko se sprehajajo ob naši Soči.

Iz njihovih izdelkov je čutiti močno navezanost na Sočo, spoštovanje, pripravljenost in skrb, ki Soči in vsem nam daje upanje na svetlo prihodnost.

Izdelke je zbrala profesorica biologije Tanja Kavčič, predstavitev z naslovom Soča, naša prihodnost in sedanjost je uredila računalničarka Tjaša Gabršček.

Na okrogli mizi, ki bo odprt dogodek: Reka Soča, kako si?  https://fb.me/e/jFg1WOIGx in Alpskega vala http://www.primorskival.si/kamdanes.php pa bo izdelke predstavila Zalka Uršič.

Posnetek si lahko ogledate na naslednji povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=RxPABlRtA_8

Zalka Uršič

MEDNARODNI DAN POEZIJE- 21. MAREC

Unesco je leta 1999 razglasil 21. marec za svetovni dan poezije z namenom promoviranja branja, pisanja, objavljanja in učenja poezije po vsem svetu in da bi “zagotovili prepoznavnost in spodbudo nacionalnim, regijskim in mednarodnim poetskim gibanjem.”

Pesniškemu toku smo se prepustili tudi na naši šoli. Učencem 1. b razreda je učiteljica Petra Šavli predstavila pesmi pesniške zbirke MEHURČKI, katere avtor je Oton Župančič. Prebrali so pesmi Možiček Kopitljaček, Otroci spuščajo mehurčke in Lenka. Na slednjo so ustno poiskali rime.

Učenci 2. a razreda smo prebrali pesem o pomladi in se tudi sami preizkusili v ustvarjanju enokitične pesmi. Tudi učenci 2. b razreda so se odločili v svoje ustvarjanje vključiti pomlad.

Ker pa je mesec marec tudi praznik mamic, so tretješolci pod mentorstvom učiteljice Vide Rejec odločili ustvarjati besedila o mamah.

Ustvarjanju so se priključili tudi učenci podružnične šole iz Volč.

Hvala vsem mladim pesnikom za ideje in pesniški navdih. Za okus jih nekaj poklanjamo tudi vam:

Zunaj je pomlad,
sonček ima nas rad.
Zala, 2.b

Fantek čaka pomladni dan,
da bi ležal celi dan.
In ko je celi dan minil,
se je pomladi zveselil.
Matevž, 2.b

Moja mama je drugačna kot vsi ostali.
Objemčka me in vedno me pohvali.
Rada me ima,
ko pridem iz šole, vedno skupaj sva.
Če se kaj mi ne da,
vedno rešitev ima.
Čez dan piše, če ne pa briše.
Tudi moje reči pospravlja,
včasih me v smeh spravlja.
Od nje ni boljša niti župa,
čeprav komaj čakam,
da jo moja mamica skuha.
Pika, 3.c

Moja mama je pridna.
Pere nam, pospravlja, pometa, suši
in za našo Hančico skrbi.
Včasih ji pomagam, včasih tudi ne.
Najlepše pa mi je,
ko pogleda in objame me.
Vem, da me bo zmeraj imela rada,
moja zlata mamica.
Naomi, 3.c

Učenci 3.b razreda so prebirali Smešne pesmi iz Cicibana.