Pot nas je v petek, 5. 10. 2018, vodila v Gregorčičev planinski raj. Tokrat smo imeli tudi vreme rajsko. Sedmi razredi smo obiskali rojstno hišo Simona Gregorčiča na Vrsnem, kjer smo izvedeli, da se je rodil na hišnem pragu, kar je pomenilo, da mu je namenjena pot v svet. Res je zaradi šolanja že zgodaj zapustil domačo hišo, planine in »črede očetove«, po čemer je hrepenel vse svoje življenje.

Spoznavali smo tudi način življenja in bivanja v njegovem času, saj  hiša ohranja številne predmete iz takratnega časa, prav tako pa je razstavljenih veliko pesnikovih osebnih predmetov in slik iz njegovega življenja.

Po malici smo se odpeljali proti vasi Smast, od koder pelje pot do pesnikovega zadnjega počivališča pri sv. Lovrencu. Počastili smo njegov spomin in se vrnili proti avtobusu, nato pa pred šolo v Tolmin.

Objavil: Magda Juretič

Foto: Daša Furlan